میکروفون خازنی بیسیم و انواع آنها

میکروفون ها را می توان یک انقلاب بزرگ در عرصه موسیقی، خوانندگی، سخنرانی و… دانست، که باعث می شوند تا صدای شخص مورد نظر در فضای تعیین شده به افراد بیشتری برسد. یکی از بهترین انواع و این میکروفون ها را می توان میکروفون های بیسیم دانست که به راحتی بر روی لباس شخص نصب شده یا با در دست گرفتن آن، فرد امکان اجرای آزادانه و حرکت کردن را خواهد داشت. چگونگی عملکرد این میکروفون ها را می توان به این صورت بیان کرد که آن ها صدای مورد نظر را دریافت کرده، سپس آن را به امواج الکترومغناطیسی تبدیل می نمایند. پس از آن امواج مورد نظر را به گیرنده های مختلف ارسال می کنند.

یکی از میکروفون هایی که بیشتر در استودیو ها مورد استفاده قرار می گیرند میکروفون خازنی بیسیم یا میکروفون کاندنسر می باشد. این میکروفون دارای ظرفیت خواصی است و نسبت به صدا حساسیت بسیار بالایی دارد. همچنین می ‌توان گفت به دلیل این که مناسب کار در استودیو است صدای گرمی خواهد داشت و برای خواننده ها مناسب می باشد‌. در این مطلب قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد میکروفون خازنی بیسیم در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

 

میکروفون خازنی بیسیم چیست؟ 

به طور کلی می ‌توان گفت تمامی میکروفون ها در هر نوع یا هر کیفیتی که هستند یک مبدل انرژی می باشند که می توانند انرژی صوتی را به انرژی الکتریکی تبدیل نمایند. در میکروفون خازنی بیسیم برای آن که انرژی صوتی به سیگنال صوتی تبدیل شود از یک خازن استفاده شده است. خازن ها  را می ‌توان نوعی قطعه الکترونیکی دانست که دارای ۲ صفحه رسانا هستند. این صفحات رسانا باعث ذخیره انرژی الکتریکی خواهند شد. دقت داشته باشید که میزان انرژی ذخیره شده با توجه به فرمول انرژی خازن به موارد مختلفی مربوط می باشد که یکی از از این موارد فاصله ایجاد شده بین دو خازن خواهد بود. در یک تعریف ساده تر می توان گفت زمانی که فاصله بین دو صفحه خازنی کم و زیاد می شود میزان ذخیره انرژی هم تغییر خواهد کرد که این موضوع ظرفیت خازن را نیز تغییر خواهد داد.

در نتیجه برای آنکه خازن بتواند دوباره ظرفیت خود را پر کند باید حتماً انرژی الکتریکی جذب کند یا حتی انرژی اضافه را تخلیه نماید. همین موضوع باعث خواهد شد تا جریان در مدار ایجاد گردد. به طور کلی می توان اساس عمل کرد یک میکروفون خازنی بیسیم را بدین صورت بیان کرد.

علاوه بر تمام این موارد میکروفون خازنی بیسیم را به عنوان یک میکروفون همه کار می شناسند. زیرا این می تواند نسبت به تفاوت های کوچک امواج صوتی واکنش نشان دهد یا حتی سرعت بالایی داشته باشد. همچنین این میکروفون ها قابلیت ضبط همه چیز را خواهند داشت. به گونه ای که به راحتی می ‌توان با کمک آن ها یک ارکستر سمفونیک کامل را ضبط نمود. معمولاً از این میکروفون ها برای تهیه کارهای استودیویی استفاده می شود. زیرا طراحی آن ها به گونه ای است که قابلیت دریافت صداهای ظریف به جای امواج ساینده و بلند را خواهند داشت.‌ به همین دلیل است که این میکروفون ها با ضبط سیگنال های صوتی بسیار ظریف موجب تولد صدای گرم و طبیعی خواهند شد.

میکروفون بی سیم

به طور کلی می ‌توان گفت میکروفون ها از جمله وسایلی هستند که دارای حسگر های خاصی می باشند و به وسیله آن صدا را به انرژی الکتریکی تبدیل می نمایند. میکروفون دارای کاربرد های متنوعی در صحنه های فیلمبرداری، استودیو های رادیویی و تلویزیونی، ضبط موسیقی و… هستند. یکی از انواع این میکروفون ها را می توان میکروفون بی سیم یا دستی دانست. در واقع این نوع از میکروفون ها بدون سیم طراحی شده اند و تنها با کمک یک گیرنده امواج صوتی را به دستگاه های مورد نظر را انتقال می دهند. در نتیجه استفاده از آن ها هیچ گونه محدودیت حرکتی نخواهد داشت‌.

یک نکته مهم دیگر که باید در مورد میکروفون بی سیم بدانید آن است که این مدل از میکروفون ها با توجه به قیمت، میزان حساس بودن به صدا، ظرافت، کیفیت و… دارای انواع متفاوتی خواهند بود. از جمله انواع میکروفون بی سیم می‌ توان به میکروفون خازنی بیسیم، میکروفون دینامیک و … اشاره نمود.

میکروفون دینامیک

همان طور که گفته شد میکروفون خازنی بیسیم و میکروفون دینامیک از جمله میکروفون های بیسیم هستند که در میکروفن دینامیت صدا در میدان مغناطیسی با استفاده از یک رسانا تولید خواهد شد. معمولاً در میکروفون دینامیک از یک دیافراگم باریک و سبک استفاده شده است که در برابر فشار هوا حرکت خواهد کرد. به طور کلی حرکت دیافراگم را به عنوان اصلی ترین عامل برای ایجاد حرکت صدای معلق می دانند. همچنین میکروفون های داینامیک به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند در سخت ترین شرایط نیز عملکرد خوبی داشته باشند و نسبت به دیگر انواع آن ها قیمت مناسب تری دارند. معمولا از این میکروفون ها برای ضبط صدای درامز و گیتار استفاده خواهد شد.

میکروفون خازنی

میکروفون خازنی بیسیم در برابر نوع دینامیک این محصول واکنش بهتری نسبت به سرعت یا تحریک امواج صوتی خواهد داشت. ساختار این میکروفون ها بسیار ساده است و در آن ها از یک دیافراگم نازک استفاده شده است که نزدیک صفحه فلزی می باشد. این مدل از میکروفون ها در دو نوع ترانزیستوری و لامپی طراحی شده ‌اند و دارای حساسیت بسیار زیادی نسبت به صدا خواهند بود.  به همین دلیل است که از آن ها برای ضبط صدای خیلی حساس استفاده می شود.

خرید میکروفون خازنی بی سیم کاشان

اگر به دنبال خرید انواع میکروفون در کاشان هستید ما به شما فروشگاه عادل الکترونیک را پیشنهاد می کنیم. زیرا در این فروشگاه تمامی تجهیزات صوتی به خصوص انواع میکروفون خازنی بیسیم در برندهای معتبر وجود دارند. علاوه بر آن شما می توانید از کارشناسان خبره و باتجربه ایی که در این فروشگاه حضور دارند اطلاعات کامل در مورد انواع میکروفون ها به دست آورید. زیرا برای آن که بتوانید یک خرید مطمئن و عالی داشته باشید باید اطلاعات کافی در مورد محصول مورد نظر به دست آورید.

دسترسی سریع به مطالب

دیگر مقالات الکترونیک عادل
راه های تماس با ما

برای پیام در واتساپ یا مشاهده صفحه اینستاگرام ما
با فیلتر شکن روشن روی دکمه ها کلیک کنید.

میتوانید مشخصات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.