انواع میکروفون ها و کاربرد آنها

انواع میکروفون و کاربرد این وسیله

میکروفون از جمله ابزارآلاتی است که همه ما می شناسیم و احتمالا از آن استفاده هم کرده ایم. اما اگر بخواهیم تعریف دقیقی از آن ارائه کنیم باید بگوییم که وسایلی هستند که انرژی صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و می توانند آنها را ذخیره کنند. آنها با علامت mic در دستگاههای مختلف الکترونیکی و دیجیتالی نشان داده می شوند. این وسیله انواع مختلفی دارد. همچنین همه آنها مشخصات زیر را دارند:

. فرکانسی که می تواند میکروفون آن را دریافت کند.

. الگوی قطبی به این معنا که صداها را از چند جهت می تواند دریافت کند.

. نویز که به طور خلاصه به معنای شفافیت و وضوح صدای ضبط شده را نشان می دهد.

. میزان سطح فشار آن یا به عبارتی میزان صدایی که دستگاه می تواند آن را تحمل کند.

. امپدانس که در پروسه انتقال صدا از آنها به خروجی مرتبط می باشد.

. منبع تغذیه ای که از آنها انرژی می گیرند.

 

                                  میکروفون

انواع mic در دنیای صدابرداری

در دنیا mic زیادی تولید شده است و هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. تفاوت آنها معمولا در نحوه دریافت سیگنال های صوتی و در نتیجه تفاوت در کیفیت صدایی است که به ما عرضه می کنند. آنها انواع مختلفی دارند. دینامیکی، خازنی، یو اس بی

تعریف مدل های دینامیک، مشخصات مدل های دینامیکی

این نوع میکروفون نیازی به منبع تغذیه ندارد و در حقیقت اجزای الکتریکی داخلی با کمک میدان الکترومغناطیسی که ایجاد می کند، می تواند تامین کننده انرژی هم باشد. در این نوع، پروسه القای الکترومغناطیسی اتفاق می افتد. به زبان ساده با حرکت دادن یک فلز هادی درمیدان مغناطیسی سیگنال های صوتی بوجود می آید.

مدل دینامیکی حساسیت کمتری نسبت به انواع مدل های خازنی دارند. ارزانترند و سخت ترمیتوان با آنها کار کرد. سنگین تر هستند. مقاومت خوبی دارند. دقت و کیفیت صدا در آنها کمتر است. در برابر تغییرات دمایی و رطوبتی مقاومند. برای اجراهای زنده می توانند گزینه خوبی باشند.

تعریف میکروفونهای خازنی ( میکروفون های کاندنسور ) و مشخصات آن

مدل خازنی که در آنها از کنار هم قرار گرفتن یک دیافراگم بلند با یک صفحه فلزی، خازن بوجود می آید. تغییر فشار هوا در دیافراگم سبب تغییر ظرفیت خازن می شود. و به دنبال آن هم سیگنال ها از دستگاه خارج می شود. منبع انرژی این مدل خارجی است. می تواند برق باشد، میکسر و یا موارد دیگر. این میکروفونها خود به دو نوع ترانزیستوری و لامپی تقسیم می شود.

میکروفون کاندنسور همان مدل خازنی است. در حقیقت آنها می توانند امواج صوتی را با سرعت و کیفیت بالاتری منتشر کنند. اینها نویز کمتر و البته حساسیت بیشتری نسبت به انواع دینامیکی دارند.

میکروفون 2

تعریف و مشخصات میکروفون های یقه ای

میکروفون های یقه ای امروزه جایگزین مدل های قدیمی که سیم های بلندی داشتند، شده اند. این میکروفون های یقه ای با اتصال به یقه لباس فرد هم جابه‌جایی راحت تری دارند و هم حساسیت و کیفیت صدا در این مدل ها بیشتر و بهتر است. علاوه بر اینها نیازی به نگه داشتن با دست نیست و دست خسته نمی شود.

این مدل ها در همه جهات می توانند صدا را پخش نمایند. صدا با کمترین نویز و بیشترین کیفیت پخش می شود. قابلیت اتصال به دیوایس های هوشمند را دارد و تا 50 متر را می تواند تحت پوشش خود قرار دهد. همزمان با هم می تواند با چند سیستم وایرلس ارتباط بگیرد.

مشخصات مدل های دستی

میکروفون دستی باید در دست کاربر قرار بگیرد. می تواند وایرلس (بی سیم) یا سیم داشته باشد. از این مدل در هنگام اجرای موسیقی و خوانندگی و سخنرانی استفاده می شود. نویز در میکروفون دستی کاهش زیادی پیدا می کند. انتخاب بین اینکه بخواهید از مدل های یقه ای یا دستی استفاده کنید به خود شما مربوط می شود. معمولا خواننده ها علاقمند به استفاده از انواع میکروفون دستی دارند و سخنرانان مدل های یقه ای را می پسندند.

میکروفون های بیسیم وایرلس و کاربرد آنها

میکروفون های بیسیم وایرلس پیداست که سیمی ندارند. هر کدام از آنها (دینامیک و خازنی) می توانند بی سیم باشند یا سیم دار باشند. چیزی که باید در هنگام خرید در نظر داشته باشید این است که فقط سیم دار بودن یا وایرلس بودن نباید برای شما مهم باشد. بلکه مهم تر از این مورد پارامترهایی است که در بخش های قبل راجع به آن صحبت کردیم. مثلا الگوی قطبی، فرکانس و پاسخ آن، نویز و اپمدانس و مانند اینها.

بعد از این موارد شما باید محیط و کاری را که قرار است با آنها انجام دهید را مشخص کنید. مقاومت و استحکام، وزن و … را هم باید در هنگام خرید در نظر داشته باشید.

خرید میکروفون های دینامیک بدون سیم (وایرلس)

اگر می خواهید اجرای زنده داشته باشید خرید میکروفون های دینامیک بدون سیم (وایرلس) را پیشنهاد می کنیم. این مدل بر روی صحنه مقاومت بهتری از خود نشان می دهد. همچنین چون مدل های دینامیکی بدون منبع انرژی می توانند کار کنند، برای صحنه مناسب ترند. چون الگوی قطبی این مدل از نوع کاردیود است در شرایط اجرای زنده بهتر می تواند صدا را در همه جهات پخش کند. البته ارزانتر هم بوده و به دلیل وایرلس بودن به راحتی جابه‌جا می شود.

خرید میکروفون های خازنی بی سیم ( وایرلس)

میکروفون های خازنی بی سیم (وایرلس) برای استفاده در استودیوهای ضبط و محیط های سرپوشیده بیشتر به کار می روند. البته این یک قانون نیست. یعنی می توان در اجرای زنده هم از آنها استفاده کرد. ولی اولویت با استودیوهاست. چون مهمترین ویژگی آنها داشتن منبع تغذیه خارجی است. این مدل برای ضبط صدای انواع سازها می تواند به کار آید.

خرید میکروفون در کاشان برای دوستان کاشانی

اگر ساکن شهرستان کاشان اید و به دنبال خرید میکروفون هستید، میتوانید به فروشگاه اینترنتی الکترونیک عادل سری بزنید. البته خرید فقط محدود به کاشانی های عزیز نیست. شما هر جای ایران که باشید، می توانید به راحتی هر چه تمامتر از این فروشگاه که تجربه ای قدیمی در تولید تجهیزات الکترونیکی دارد، خرید کنید. خرید از این فروشگاه آنلاین ویژگی های مثبتی دارد که به شما توصیه می کنیم خودتان مراجعه کرده و از آنها مطلع شوید.

شما می توانید انواع میکروفون های بیسیم وایرلس را در مدل های یقه ای، دینامیکی، خازنی، هدست در این فروشگاه خریداری کنید.

دسترسی سریع به مطالب

دیگر مقالات الکترونیک عادل
راه های تماس با ما

برای پیام در واتساپ یا مشاهده صفحه اینستاگرام ما
با فیلتر شکن روشن روی دکمه ها کلیک کنید.

میتوانید مشخصات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.